PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Jennihasit Jennihasit
  • 25-02-2016
The second one is a better buy because you are paying two cents for each ounce in the first one youre paying 18 cents for each one
Answer Link

Otras preguntas

Do you have any pop songs i can re edit 1 or 3 sentences
Carl rain the 100 meter dash in 15.454 seconds. Jeremy ran it in 16.05 seconds. How much faster did Carl run than Jeremy?
Anybody know the answer?
Heeeeeeelllllppppppo Need help
The leadership of Aztec ruler Moctezuma I and Inca ruler Huayna Capac were similar in that they bothcan be considered founders of their empiresexpanded the exte
How many atoms of Oxygen are there in CaSO₄? How many atoms of Sulfur are there in CaSO₄?
People express themselves more often through ________ language than written language. 6 letters
Aaron bought a model airplane. The model used a scale of 1/4 inch = 50 feet. If Aaron's model airplane is 18 inches long, how long is a real airplane?
Which is most associated with using fossil fuels to produce energy
complete the missing value in the solution to the equation -3x+7y=5x+2y