akfk2734 akfk2734
  • 26-01-2019
  • Mathematics
contestada

Organic apples are on special for $1.80 per pound. Does total cost vary inversely or directly with the number of pounds purchased? Find the cost of 4.2 pounds of apples.

Respuesta :

hartzpeyton136 hartzpeyton136
  • 28-01-2019

Answer:

for 2.1 pounds of organic apples you would have to pay$3.78                                                  

Answer Link

Otras preguntas

60% of 10 help me ///////////
Translating word problems to algebraic expressions:One number exceeds another by 24. The sum of the numbers is 58. What are the numbers?
Optimization- Of all rectangles with a perimeter of 10, which one has the maximum area? (Give dimensions)
What is the answer to this equation 50X6-?=265/ I assume it is poitive 35. Is that correct?
How many atoms lie in a straight line in the molecule 2-butyne, CH₃C≡CCH₃? a. 10 b. 8 c. 6 d. 4 e. 2
60% of 10 help me ///////////
What is the answer to this equation 50X6-?=265/ I assume it is poitive 35. Is that correct?
A __________ is a wide-mouthed body of water close to shore.A.gulfB.bayC.seaD.lake
0.6x-0.3y=-1.50.04x-0.02y=-0.1
A __________ is a wide-mouthed body of water close to shore.A.gulfB.bayC.seaD.lake