cristinavasquez2018 cristinavasquez2018
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

Jenny is comparing the cost of two packages of socks.One package has 8 pairs of socks for $12.Another package has 3 pairs of socks for $6.Are the rates equivalent

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 24-11-2019

Answer:

  no

Step-by-step explanation:

The second package costs $2 for each pair of socks. If the first package cost that much, it would be 8×$2 = $16 for 8 pairs of socks. That is not the same as $12 for 8 pairs.

__

Another way to look at it is the first package costs twice as much as the second, but has more than twice as many pairs of socks. That means the rates are not equivalent.

Answer Link

Otras preguntas

is 5/12 bigger than 3/7
What is the difference between proper and common adjectives?
What is a medial moraine, and how is it formed?
Why is gravity an example of scientific law?
in ancient China, many aspects of life were ruled by the___ of Confucius.
which is equal to 52 tens a 52,010 , b 5,210, c 5,200 d 520
does anyone have any ideas (easy) on cell simile projects. busy week but due tomorrow.HELP
Allison has 6 blue pencils and 10 yellow pencils.sadie has 24 pencils that are either blue or yellow.the ratio of blue pencils to yellow pencils is the same fo
The farmer's market has a total of 98 tents.  the ratio of food tents to retail tents is 9:5.a. Write a system of linear equations that represent this situation
1st?- cynthia paid $0.20 per hobby magazine at a tag sale. She bought half of all the magazines that were for sale and paid $10. How many magazines were there i