Haiiiiiii
Haiiiiiii Haiiiiiii
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Soda A cost $1.49 per 28 oz. bottle vs. $0.95 per 21 oz.
bottle for Soda B. How much more money will you be spending for Soda A then Soda B.

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 24-02-2020

Answer:

You will be spending for Soda A for about 1 more cent than Soda B

Step-by-step explanation:

Find the rate of both sodas.

Soda A.

1.49 / 28 = $0.0532 per oz.

Soda B.

0.95 / 21 = $0.0452 per oz.

Answer Link

Otras preguntas

The line through (8, 0) with slope -3/4 in slope-intercept form
Which of the following is a molecule but not a compound? A He B f2 C h2O D CH4
The critics of the decision to discontinue the coinage of silver called that decision the "_____ of '73."
3.5 ÷ 2.29 round to nearest tenth
What is the area of the composite figure? (6π + 4) cm2 (6π + 16) cm2 (12π + 4) cm2 (12π + 16) cm2
Who legalized Christianity in Rome? A.Maxentius B.Jesus Christ C.Jews D.Constantine
During the early twentieth century, the nation's century-long isolation from european conflicts increased. a. True b. False
What did the Emergency Banking Act give President Roosevelt the authority to do? A.take over banks and pay depositors with government bonds B.sell ailing banks
What steps should to you take to prioritize your workload?
please please please