163170 163170
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $10 to get into the dance and snacks are $2 each. If you have $30 to spend, how many snacks can you buy?

Respuesta :

kieraclarke345
kieraclarke345 kieraclarke345
  • 25-01-2021

Answer:

10 Because if u do 30-10=20 and then 20÷2= 10

Answer Link

Otras preguntas

Help me with#7 and #2 please?
People can become a part of a When a person becomes part of an electrical that person can be shocked
Mars was once similar to earth in that A.) it had only one moon B.) liquid water flowed on its surface C.) it showed evidence of plate tectonics D.) its atmosp
Some historians call the Soviet-Afghan war the Soviet Union’s “Vietnam.” What do they mean by this reference
NEED HELP ASAP 15 POINTS
What is the slope of the line through the points (-2,-1) and (8,-3)?
Joe spends 18.75% of his working day washing cars. He spends 1.5 hours washing cars. How many total hours does he work per day?
1. El Morro es actualmente (currently) ______. una ciudad importante un deporte nacional un museo histórico un baile tradicional 2. La moneda oficial de Puerto
which is the correct sequence of impacts as shown in the crack glass​
What is the measure of line CY