jack331 jack331
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.31 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?

Respuesta :

mindyrice777
mindyrice777 mindyrice777
  • 25-02-2021

Answer:

$4.96

Step-by-step explanation:

16 x 0.31 = 4.96

Answer Link

Otras preguntas

Help ASAP plz and put how to solve it
calculate the kinetic energy of a motorcycle mass 60kg travelling at a velocity of 40km/h.​
To make his _______ print St. Jerome in his Cell, Albrecht Dürer carved the image’s negative space into a wood block and applied ink to the positive space.
What is (12X-15)-(10X-9)
32.15 is written correctly in EXPANDED FORM using FRACTIONS
Why are greenhouse gases causing the earth to warm?
She couldn’t make him look just like any other man to her. He looked like the love thoughts of women. He could be a bee to a blossom—a pear tree blossom in the
Before becoming the great empires of Mali and Songhai, which empire dominated this land?
You are downloading a song. The percent y (in decimal form) of megabytes remaining to download after x seconds is y = -0.1x + 1. a) Graph the equation b) Interp
The sprinter experiences ___________ from A to B to C. A) distance B) motion C) position D) refraction