dannypar06 dannypar06
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells three different quantities of sugar. A 1-pound bag costs $1.08, a 2-pound bag costs
$1.86, and a 3-pound bag costs $2.76. Enter the unit cost in price per pound for each. Complete the
description about how the unit cost changes as the quantity of sugar increases.

Respuesta :

Tankzilla0
Tankzilla0 Tankzilla0
  • 25-03-2021

Answer:

for every pound is x + 10. x is originally 80

Answer Link

Otras preguntas

number pattern 192,96,48,24
What equation shows how you can find the number of minutes in one year?
4x-3=5x-21 what does x=
what is 5 1/2 of 60%
what wealthy group supported art and education in italy during the renaissance
It costs the factory $4 to make each part A. About how much does it cost to make part A each month? ( part A is 234 )
during the Civil War, the Union benefited from a steady stream of new immigrants, some of whom fought in the war. What kept the south from enjoying the same mea
what two partial products would you add to find 513 x 46
what factors caused the nation's cities to grow in population at the end of the nineteenth century?
The surface of water can act like a sort of skin due to a property of liquids called a. viscosity. b. surface tension. c. condensation. d. evaporation.