owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40/ 7

2.20

$2.20 per kilogram

Answer Link
roachm24
roachm24 roachm24
  • 23-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

I am not sure if this is corect but you need to devide 7 by 15.40

and that is my best estimate

Answer Link

Otras preguntas

Of a student should decide to leave school permanently for any reason, how many months does the student have before he or she needs to begin repaying the Direct
intermittent activity means?
Please help ASAP!!!!!! The first figure is dilated to form the second figure
What is 3 increased by 250%? Decreased by 100%? Decreased by 150%?
how many moles of sulfur are neededbto produce 15.0 mol sulfur dioxide
When they laughed at my feet, they did not realize that I had put on two different shoes because I’d had to dress in the dark that morning. They did not realize
Alina is able to swim at a rate of about 2.5 miles per hour. Talia is able to swim at a rate of 1.8 meters per second. Which statement comparing the two swimmer
Triangle ABC is a right triangle. Find the cosine of angle A.
Identify two things that are regulated in our economy and explain why.
what is the selling price for a $45 pair of shoes with a 15% markup