kleonar6 kleonar6
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

If a pound of rice flour costs $12, how many ounces can be bought for $6.90?

Respuesta :

yagami094845 yagami094845
  • 23-05-2022

Answer:

9.2 ounce

Step-by-step explanation:

To do this, we divide $12 by 16 ounces, because there are 16 ounces in a pound:

12/16 = 0.75

Now, we need to find how many ounces can be bought for $4.80. To do this, we divide 6.90 by 0.75

=9.2 ounce

Answer Link

Otras preguntas

let me know the answer to this oneeee
please please help!!
the representation of 28% is equal to 8/25?
Jean-Baptiste Say thought that entrepreneurs should be considered a fourth factor of production. Do you agree or not? Explain your reasoning.
Solve for q. –10 + 10q = 9q
Write an alternative ending for the remarkable rocket.
Bram says his contribution to Urban Escapes was to organize the business and provide it with discipline. According to what you learned from the research summary
Which law best describes this statement? Earth moves faster in the winter when it's closest to the sun. A. Newton's law of gravity B. Kepler's law of orbits C.
How to remember physics derivation easier?​
2 1/3 divide 1/4 answer in simplest form