joeanderson6771 joeanderson6771
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

The cost​ (in dollars) for manufacturing a particular flashdrive is ​, where x is the number of flashdrives produced. Recall from the previous chapter that the average cost per​ flashdrive, denoted by ​, is found by dividing​ c(x) by x. Find and interpret

Respuesta :

Otras preguntas

Explain what is meant by the term antibiotic.​
What are the functions of the plant cell's parts. l will mark you the brainest.​
What is the square building in Mecca that was a shrine for polytheistic worship?
Manuel is thinking about ordering some graphic T-shirts online. They cost $9 each, and shipping costs $8 regardless of order size. Write an equation that shows
in developed countries which of the following is a positive effect of agricultural changes in the past century? A. Desertification B. Clearing rainforests C.
Express the ratio as a fraction in simplest form. 10 yards to 10 feet
Find the value of X and Y​
(01.02 MC)The number line shows the distance in meters of two jellyfish, A and B, from a predator located at point X: Write an expression using subtraction to f
True or False: Exhalation is a passive process.
Mr. Hernandez divided 30 large cookies onto 4 plates. How many cookies are on each plate?