itabor06 itabor06
  • 24-09-2022
  • Mathematics
contestada

Kayla buys candy that costs $7 per pound. She will buy less than 8 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy? 

Use c for the amount (in dollars) Kala will spend on candy. Write your answer as in inequality solved for c.

Respuesta :

Otras preguntas

Another European country made important settlements in and around New York City in the early colonial years
What is the volume of a sphere with a radius of 4.4 cm, rounded to the nearest tenth of a cubic centimeter? 223.8 294.4 299.1 356.8
Help help help help help
Read the sentence. Selena, Ben, and Raj all won leads in the musical, and they has practiced every afternoon during study hall for the past two weeks. Which is
a pedometer used to to measure a car distance , what is needed ro know the velocity of the car
Noah has 5/6 of pizza and he eats 2/3 of it for lunch. What fraction of whole pizza did Noah eat?
Linear or nonlinear: why?
(2,0) (5,6) in slope form
The cost of a cycle is ICRS $-3500. If the exchange rate of Indian currency is IC Re1= NC Rs 1.60, find the cost of cycle in Nepali Currency​
In a perfectly competitive market, the seller is the