black9316 black9316
  • 21-10-2022
  • Business
contestada

a manufacturer reports the following costs to produce 11,000 units in its first year of operations: direct materials, $11 per unit, direct labor, $7 per unit, variable overhead, $55,000, and fixed overhead, $143,000. the total product cost per unit under absorption costing is:

Respuesta :

Otras preguntas

In the poem "As Weary Pilgrim, Now at Rest," what does Anne Bradstreet mean by the line "And soar on high among the blest"? By age and pains brought to decay,
which best describes the lifestyle of the indians in the eastern woodland region?
Can you PLEASE help me!!!
which of the following words contributes to the gothic tone of this passage?
The area of a rectangle is 4.9 square units. The length is 2.5 units and the width is y units. What is the value of y?
Fraction halfway between 3/5 and 7/10
What was the initial reason for Columbus journey to the new world?
Find an equation for the line that passes through the points (5,-5) and (-1,3)
Where are there good agricultural areas in the United States?
Mark the statements that are true. 1 - The Democrats blamed the Republicans for the Stock Market crash of 1929. 2 - The Democrats won the Presidency in the 90's