JavanteY347800 JavanteY347800
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Shelly was shopping and saw that a 14lb turkey costs $13.86. Calculate the unit price for 1 lb of turkey.

Respuesta :

Otras preguntas

Taylor writes an expression with 5 terms. All 5 terms are like terms. How many terms are in the equivalent expression with the least number of terms?
If politicians evaluate a domestic policy and grade it as ineffective, what would most likely be the next step? agenda setting budgeting policy adoption problem
Which statement correctly describes an accomplishment of Kublai Khan? a. He completed construction of the Great Wall of China to repel Mongol invaders. b. He im
Use a calculator to evaluate cot π/5.
why are cities an essential part of civilization?
What do ocean waves and sound waves have in common? a )Both are transverse waves. b) both are longitudinal waves c )Both are electromagnetic waves. d )Both exh
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? a. Was the people playing soccer at the park? b. Near the coast live several species of aquatic birds.
how many solutions are there to the equation 12x 6=5x
A thermometer that uses a liquid to measure temperature works because
What is the initial value of the function represented by the graph? Options: 0 4 6 7