andramay8895 andramay8895
  • 21-11-2022
  • Mathematics
contestada

Paula runs a bakery. She estimates that her weekly cost of rent and electricity is $250. The ingredients to bake one cake cost $4. Which equation represents the total cost to Paula’s bakery per week, y, if x number of cakes are made?

Respuesta :

Otras preguntas

I NEED MORE HELP..........
Please can someone help me!!!!!
Would you classify 140 as a perfect square, perfect cube, both, or neither?
If AOB = 70° and OC is the bisector of AOB then what is the measure of AOC?​
What do you notice is different in the sarcomere of a person with DMD compared to a person without DMD? What role do you think dystrophin plays in this differen
Which book was written by Netaji​
witch is the smallest number 1.3 0.13 1.03 0.103 1.3
please help emergency​
Pls, look at picture for the question. Also did I graph it right?
(x + a)(x + 3)(2x+1) = bx^3 + cx^2 + dx -1(x + a)(x + 3)(2x+1) = bx^3 + cx^2 + dx -10. find values for a b c and d​