manderson3752 manderson3752
  • 21-12-2022
  • Business
contestada

At the local grocer, the prices for apples are the following: 9 ounces for $1. 89 or 1 pound for $2. 49. How much will you save per pound, by buying the least expensive? round to the nearest cent.

Respuesta :

Otras preguntas

How do you enlarged a shape by 300 percent?
Ok so I have like a grid and it says "On the grid to the right, draw a polygon that has 2 pairs of parallel sides, 2 pairs of sides equal in length, and 2 acute
What is your rate in miles/hour if you run at a speed of 2.2 miles in 20 minutes?
-5x+y=-33x-8y=24solve this for me someone (solving systems of equations by substitutions)looking for x and y
Chickasaws and cherokees both succeeded in.............
What is the diameter of a sphere with a volume of 288 pi? Also can you show me the work
How can two substances be made up of the same two elements but have very different properties?
Michael made a queen size quilt that was 8  feet long.  its area was 64 square feet.  What was its perimeter
what value of k make the equation |2k+2|=16 true?
Explain what the variable represent in an addition or subtraction expression.