267953bcit 267953bcit
  • 22-01-2023
  • Mathematics
contestada

8.
(6.6) Lizzy is buying oranges and pineapples for an evemt. Oranges cost $3 per pound and
pineapples cost $4 per pound. Lizzy needs to buy at least 16lbs of fruit for her event, but she only
has $60 to spend.
a) Define the variables and write a system of inequalities to represent this situation,

Respuesta :

Otras preguntas

Directions: solve for x round to the nearest tenth
Mention any two achievements of league of nations​
Why is the letter D so uncommon in Irish, compared to Welsh?
Drakes most significant achievement in the years 1558-88 was the raid on Cadiz. How far do you agree?
affirmative argument about debate should be mandatory in logic class ​
3. Using evidence from his address, why do you think Washington was so concerned about these two issues? ​
Particles q1 = -8.99 UC, q2 = +5.16 uC, and 93 = -89.9 uC are in a line. Particles q1 and q2 are separated by 0.220 m and particles q2 and q3 are separated by 0
Module1WWsp: Problem 4 Previous Problem (1 point) Below is an "oracle" function. An oracle function is a function presented interactively. When you type in an z
4x-3y<9 x-3y>6 .... how does it look on a graph
an isosceles triangle of sides 100cm, 60cm, and 60 cm has a base angle f, find f