username109756 username109756
  • 23-05-2023
  • Mathematics
contestada

30 POINTS TO ANSWERS FIRST! HURRY QUICK!!!

Gunther needs to buy apples to make a pie. According to the recipe, he needs approximately 5/1/2 pounds of apples. The grocery store sells apples in 3-pound bags or individually at a flat rate of $2.60 per pound. A 3-pound bag costs $4.95. Gunther buys 2 bag of apples.

Respuesta :

Otras preguntas

A machine factory makes two and one 4th pounds of nails in one and a half hours at what rate in pounds per hour does the machine make nails
Help please I need help and explanation
Please help due today
Before World War 2 began there was a civil war in China true or false ​
Given that sin(θ) = 3u and 90◦ < θ < 180◦ determine expressions for cos(θ), tan(θ), sec(θ), csc(θ), and cot(θ) in terms of the variable u.
Please help. Find value of p
Plss help thx The is a science question
I NEED HELP FAST image is the question :)
Forty years ago, uncle Luke was 5 times as old as his nephew. Today, Uncle Luke is 16 yeas older than his nephew. How old is uncle Luke now?
Discuss the differences between technical and adaptive responses to workplace dilemmas by sharing concepts from Table 7.2.