Todahl6618 Todahl6618
  • 24-05-2023
  • Business
contestada

Suppose that the price of good X is $10, the price of good Y is $20, and our income is $100.
a. What is the maximum amount of good X you can buy? What about good Y?
b. Write down your budget constraint and solve it for Y.
c. Sketch a graph of your budget constraint.

Respuesta :

Otras preguntas

if x=-2 calculate the value of x3+x
A citrus grower ships grapefruit in boxes of 10. one season, the grower shipped 20,400 boxes of grapefruit. how many grapefruit were shipped
What is the value of n? 40= -5n/8
how will knowing the density of a substance help you determine whether an object made from that material will float in water
Mrs.simpson's class has 10 girls and 15 boys.  What is the ratio of girls to boys?
four words that contain the small word which means the opposite of ''out
The information for two pay as you go cell phone companies is given On call 3.5 hours :$10 1/2hour:1.25 What is the unit rate in dollars per hour for each com
What is 397,506 rounded to the nearest ten-thousand?
Is -4.8 and integer? Why or why not .?
How can you determine if two ratios are equal or equivalent?