natlliyg4282 natlliyg4282
  • 23-01-2024
  • Mathematics
contestada

Makayla bought 6 bananas for $4. What was the cost of the bananas in bananas per dollar?

a. 1.5 bananas per dollar
b. 1.25 bananas per dollar
c. 1.75 bananas per dollar
d. 1.0 banana per dollar

Respuesta :

Otras preguntas

Melissa drives her car with a constant speed of 74 miles per hour. How far can she travel in 4 hours?.
Find the factored form of the expression. 3x^2 + 300 = 0 The answer needs to be . 3(x − 10 i )(x + 10 i ) can you show the work to get to this?
What is the result when the number 20 is increased by 25%
How many solutions are there to the equation below? x2 = 16 A.2 B.4 C.16 D.1 E.0
Complete the following:Multiply these numbers the quickest and easiest way possible: 87 x 5 x 2 Explain how you were able to quickly determine the product. Just
What was the goal of the abolition movement
9.Are 7: 6:: 7:6 in proportion?
What was the significance of the inventions by Madam C. J. Walker and Garrett Morgan? A. They made important contributions to safety regulations. B. They rece
Which of the following is an example of how genetic engineering has improved agriculture? Biotechnology has helped develop canola and soybean oils without omeg
What is the primary accounting standard-setting body in the united states?.