cleef7601 cleef7601
  • 25-01-2024
  • Mathematics
contestada

Ms. Garcia purchased 3 pounds of onions for $2.19. Several different-sized bags of onions could be purchased at the store. Which size bag represents the same price per pound as the onions Ms. Garcia purchased?
a) 1 pound for $0.59
b) 2 pounds for $1.39
c) 4 pounds for $2.99
d) 5 pounds for $3.49

Respuesta :

Otras preguntas

can you tell me if y=x4 a function
Pick a body function that requires at least two different organ systems to perform. The function can be involuntary or voluntary. Design a model that shows how
Illustrate and explain the various forms of rainfall.
how to implement domain controller?​
In the rectangle below, JN=2x+7, KN=5x+1, and m∠NKJ = 59 Find JL and m∠NLK I'd like help with m∠NLK but both would be appreciated!
Amelia needs to buy some cat food. At the nearest store, two bags of cat food cost $7.50. How much would Amelia spend on three bags of cat food?
help it’s due at a certain time
In what ways does transformation play a role in stories meant to scare the reader?
One factor that indicates a developed economy's standard of living is its growth in outsourcing rates. strong social connections. high levels of education. low
Help plss (find the perimeter) thx