emilysiegel55151 emilysiegel55151
  • 22-02-2024
  • Business
contestada

Rosewood company sells wooden carvings for $ 310 each. the direct materials cost per unit is $ 160 and the direct labor is 2 hours at a rate of $ 26 per hour. Manufacturing overhead is applied on the basis of labor hours at a rate of $ 40 per hour. Rosewood makes and sells 1 comma 100 units per period. How many units must rosewood sell to? breakeven?

Respuesta :

Otras preguntas

What is 5 squared + 109
-7/9 x 3/5 PLSSS HELP
What is the measure of EDH? E H F 0 [(5x)/ (4x) D G
What are the three parts of a business report? headings detailed findings and support material body of a letter summary nonessential information of interest to
9. If the [protein) of the 0.1xE sample was 320 ug/mL, then the concentration in 0.01xE would be 32 mg/mL and the concentration of 1xE would be 3, 200 mg/mL 10.
if he _____(come), i______(be) surprised​
one solution no solution infinitely many solutions? which one???
in your own words explain or expound the meaning of quantitative research problem.​
Why were events in Kansas so important nationally ?
ANSWER CORRECTLY AND GET 100!!! points During a race, all members of a rowing team should keep the oars parallel to produce maximum speed. Let m∠1 = 6x + 18 an