klemoine8770 klemoine8770
  • 25-02-2024
  • Business
contestada

Cavco Company had the following department information for the month:
- Total materials costs: $60,000
- Equivalent units of materials: 10,000
- Total conversion costs: $90,000
- Equivalent units of conversion costs: 20,000

How much is the total manufacturing cost per unit?
a. $10.50
b. $5.00
c. $4.50
d. $6.00

Respuesta :

Otras preguntas

In a week, 12 hens laid 48 eggs. what is the unit rate for eggs per hen?
what times 43.50 equals 435
What is the reciprocal of 3/8
white and expression using the distributive property that can be used to find the quotient of 126 divided by 7
g What did the colonies of Connecticut, Rhode Island, and New Hampshire have in common?
What is the degree measure of two thirds of a full turn?
Which of the following is true of president G.W. Bush?
Which of the following angles lands in quadrant IV when in standard position? A. 265 degrees B. -280 degrees C. -5 degrees D. 135 degrees
What are three examples of human features that you might use to describe a place?
During the 1950s Senator Joseph McCarthy actually produced for the public a list of over 100 members of the State Department who were active members in the Comm