Patriotgang3690 Patriotgang3690
  • 26-02-2024
  • Mathematics
contestada

A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound. write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.(in c= form)

a) c = 1.38p
b) c = p + 1.38
c) c = p/1.38
d) c = 1.38/p

Respuesta :

Otras preguntas

What is foreground in art
What is the x value of the following equation: -x^3-4=0.5x^2+x+4
Studio532's print shop knows that it sells 5 5x7 prints for every 2 8x10 prints it sells. One week 500 5x7 prints were sold. How many 8x10 prints were sold that
Parents who disguise hostility toward their children by becoming overly protective of them are very likely using the defense mechanism of
PLEASE HELP!! TIMED QUESTION!!!!! WILL AWARD BRAINLIEST!!!!! If f(x) = x^2 + 3x + 5 , what is f (a + h) ? A. (a+h)^2 + 3(a+h) + 5(a+h) B. a^2 + 2ah + h^2
Ecosystem services are services provided by
What are the 5 freedoms of the 1st amendment
Most people with hemophilia are: a. Female c. Elderly b. From southeast Asia d. Male Please select the best answer from the choices provided A B C D
In this sentence Romeo compares the depth of his love to
Please help me!! 30 points!!