yogibear9058 yogibear9058
  • 26-02-2024
  • Business
contestada

A manufacturing company incurs rent costs of $12,500 per month. The company manufactured 250,000 units in May and 300,000 units in June. The cost per unit in May and June, respectively, is:

a) $0.04 and $0.05
b) $0.05 and $0.04
c) $20.00 and $24.00
d) $24.00 and $20.00

Respuesta :

Otras preguntas

Summarize please Give you 20 points
what the nucleus during prophase 2
two ratios that are equivalent to 6: 10.
PLEASE HELP! A class has an average score of 75%. A test is taken with an average score of 60%. The test is graded
A home owner is building a square patio and will cover the patio with square tiles. Each tile has an area of 256 square inches and costs $3.45 each. The home ow
For his coffee shop, Abdul wants to make a mocha-java blend that will sell for $18/kg. The mocha coffee beans sell for $20/kg, and the java coffee beans sell fo
15. Find m∠DEC (the picture is not drawn to scale).
What do you recommend someone to do when they don’t know what career they want to pursue?
The number of hours in d days and 6 hours
What is the perimeter for this shape?