cjordan1
cjordan1 cjordan1
  • 24-05-2024
  • Mathematics
contestada

) Suppose that Gabe is selling lemonade at a lemonade stand. It costs Gabe 20 cents to make each cup of lemonade. If Gabe charges 60 cents per cup, then 70 people will buy the lemonade. If Gabe instead charges 2 dollars per cup, then only 35 people will buy a cup of lemonade.

Respuesta :

Otras preguntas

Round 132654 to the nearest thousand
The sum of half a number and two-thirds of the number is less than 14
What is the economic importance of the Great Smokey Mountains?
How many ounces go into 21 grams?
sally and Hans started counting at the same time. sally counted on by tens from 300.Hans counted back by hundreds. after six counts, they had reached the same
1.063636363 repeated to a fraction?
how long has peter randal been an artist
HELP ASAP PLEASE! A flock of geese on a pond were being observed continuously. At 1 p.m., 1/5 of the geese flew away. At 2 p.m., 1/8 of the geese that remained
what is the answer for the path that one body in space takes as it revolves around another body is called a .......... a orbit,a revolve,a rotate,or a eclipse??
How do the mitochondria and vaculoe work together?