PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Which is colder dry ice or dioxide gas
What factors brought the New Kingdom pharaohs unprecedented wealth?.
what is on the left, behind, to the side?
The coefficient of the product of (-5xy2) and (-4x2y) is
Which statement is true about ionic compounds? They are made up of many large molecules that are bonded together. They are made up of atoms of only one type of
Ugh i have seven more questions and I've gotten two wrong, i cant get more wrong, and i don't know if this is right? Ms. Sardelis said we must, "absolutely and
What was the main strength of the feudal system in medieval Europe? Select the best answer from the choices provided. a It allowed art, learning, and architectu
Solve by the substitution method. Show your work for full credit. y = 3x – 12 2x – 3y = -13
Which transitional words or phrases are most common in an essay arranged in logical order? First, Above, As a result of, However,
What was an effect of the expeditions of Pizzaro? A The end of the Aztec civilization. B The founding of Mexico City. C The founding of Lima.