Seudónimo Seudónimo
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

Determine the cost of 5 pounds of bananas if 2 pounds cost $1.16

Respuesta :

JZISHERE JZISHERE
  • 24-02-2016
Find the cost for one lb. 1.16÷2=.58 .58×5=2.90 ~《JZ》 Hope it helps
Answer Link
cactussky
cactussky cactussky
  • 24-02-2016
The answer is $2.90.
this is because you can multiply $1.16 by two to get the cost for 4 bananas, then divide 1.16 by 2 to get the cost of one pound (58 cents).
You then add 0.58 to the cost of 4 bananas (2.32) to get the cost of 5.
Answer Link

Otras preguntas

Use properties to find the sum or product. 93+(68+7)
The fall of Tenochtitlán in 1521 was significant because
What is one characteristic of most protists that make them like monerans
What is 7/8 plus 3/4 in simplest form
is 12:30 equivalent to 16:40
How to convert .807 to a fraction
14. What is the simplest way to permanently get rid of an unwanted file? a. Erase the file and save an empty file over the original. b. Go to the Start menu a
what is the sum of 8 and 7, doubled
Gina has $72 in $1 bills, $5 bills, and $20 bills. If she has three times as many $1 bills as she has $5 bills, and only half as many $20 bills as $5 bills, how
Which of the following is the SI unit used to measure temperature? a. kilogram b. liter c. meter d. Kelvin