Seudónimo Seudónimo
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

Anja buys a magazine and a pizza. She spends $9.75. The pizza costs twice as much as the magazine. How much does the pizza cost?

Respuesta :

chanceflippin045
chanceflippin045 chanceflippin045
  • 24-02-2016
9.75 divided 3 is 3.25 ,the cost of the magazine, since the pizza is
 double multiply 3.25 by 2 and it equals 6.50, the cost of the pizza
Answer Link

Otras preguntas

The absolute value of a number is added to the original number. Kayla says the sum is always equal to 0 is she correct?
Complete the patterns 0.03 0.3 3 30 and what is the pattern
A car moves past people standing on the sidewalk. What is the reference point?
What are the 26th - 50th Elements of the Periodic Table
Which social structure did the Aztecs and the Incas have in common?
Present-day name of the country where Cabot claimed land
What causes Hawaii to have volcanoes?
why were there no coureurs des bois before 1663
The year 1887 was a turning point in American history because, in that year, Congress passed the first major law regulating business. What was the name of that
IQ test if a+b=76 a-b=38 a divided by b