davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

Which scarce resource has most directly shaped Southwest Asia's history and settlement patterns? Question 6 options: rich soil natural gas water forests ______
I need a hook that will go along with this thesis stament, "People not voting due to their schedule can be solved by making a law that has people get a day off
a water bottle is ergonomically designed to perfectly fit in the grip of your hand. Unfortunately it doesn't fit into most bicycle bottle holders and is a littl
Find the quotient 6 ÷ 2/7=
write the numbers from the least to the greatest
sacudir los muebles (Papá y Jorge) make a sentence
How many total atoms are in 0.170 g of p2o5?
Why do you obey the law? For each law listed below, explain why (or why not) you feel obligated to obey it and why it may have been passed. 1. It is illegal i
estimate 5 × 4257 then find the product
What does the exponent indicate