PINK4123
PINK4123 PINK4123
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna cost $0.90. A 12-ounce can of tuna coats $2.40. Which is the better buy?

Respuesta :

Sofiadecredico
Sofiadecredico Sofiadecredico
  • 25-02-2016
To find out which one is the better buy we have to find out what the unit price of each one is.  To find a  unit price you divide the ounce by the cost.

5/90=18 cents
12/240=5 cents
the 12 ounce can is less per ounce so the 12 ounce can is the better buy.
Answer Link
Jacobseed
Jacobseed Jacobseed
  • 25-02-2016
12 ounce package because it is a lot more ounces than 5 ounces and much more cheaper than the usual cost of 12 ounces package
Answer Link

Otras preguntas

Read the sentence from “The Magic Prison.” He spent hours each day before first one mirror and then another; and he did not notice that the windows were growing
Hi can yall tell me if my answers r right or wrong and if they are can u tell which ones r correct. And plz explain only if you want :) TYSM!!
Given: 2x/4 = 5x+8/2 Prove: X =-2
HELP QUICK will mark brainliest
Plsssss help thank you so much if you do if correct I'll give brainliest.​
Evaluate the expression when y=-6. y² +8744
who was in charge of the mesopatotamian city
In your own words,describe what it means to be Physically literate(educated)person
what are 6 facts about the old kingdom
Lodging options for all identify the text structure used