manamanu1202 manamanu1202
  • 24-05-2018
  • Mathematics
contestada

fruit-o-rama sells dried pineapple for$0.25 per ounce. mags spent a total of $2.65 on pineapple. How many ounces did she buy?

Respuesta :

newyorkdaughter
newyorkdaughter newyorkdaughter
  • 24-05-2018
If you divide what she spent (2.65) buy the price per ounce (0.25) , you should come up with 10.6 ounces, which is the amount she bought.

Hope this helps :)
Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 24-05-2018
Divide the amount paid by the cost per ounce to find the number of ounces.

($2.65) / ($0.25/oz) = 10.6 oz

Answer: She bought 10.6 ounces
Answer Link

Otras preguntas

Three is added to our number and then the sum is multiplied by 4 the result is 16 what's the number
Which word or phrase might you see in the description of a place's absolute location? A. south of B. longitude C. near D. in the same region
Please give me the definition of muttered
what was vespucci job when he moved to seville
The speed limit is 25 miles per hour, but it seems that many of the cars are going faster. The city places 2 counter strips 360 feet apart in the lane closest t
Garth estimated the height of the door to his classroom in meters .What is a reasonable estimate?
Write the complete name (prefix + unit) for each of the following numerical values:a) 0.10 gb) 1 × 10^-6 gc) 1000 gd) 0.01 ge) 0.001 gf) 1 × 10^9 g
Why does George Washington support the constitution? To what does "a Constitutional door is left open" refer ?
how many lines of symmetry does the figure below appear to have
Energy in organisms is called ____? a) Organelles b) Metabolism c) Homeostasis d) Cells