elenme5lidemnatashj
elenme5lidemnatashj elenme5lidemnatashj
  • 26-02-2016
  • Mathematics
contestada

If a unit price label has a unit price of 21.5 cents per pound, how much is the total price for an 8 pound package?
a. $0.37
b. $1.72
c. $2.69
d. $17.20

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 04-03-2016
Given:
unit price per pound = 21.5 cents
bought 8 pound package

find: total amount paid for 8 pound package.

We need to convert cents into dollars to avoid confusion.

21.5 cents x 1 dollar / 100 cents = 21.5 dollar / 100 = 0.215 dollars

0.215 dollars * 8 pounds = 1.72 dollars.

my answer is B. $1.72
Answer Link
ahmadlewis6112
ahmadlewis6112 ahmadlewis6112
  • 05-03-2020

Answer: B $1.72

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

through (1,7) parallel to the line passing though (2,5) and (-2,1)
CALLING ALL online schoolers
PLEASE HELP ASAP!! FULL DETAILED ANSWERS!!!! NO BEGGING FOR BRAINLIEST!!!!!! The admission fee at an amusement park is $ 3.00 for children and $ 7.00 for adults
Identify the Property of Operation that is being used. (5 x 4) x 2 = 5 x (4 x 2) Identity Property Associative Property O Commutative Property O Distributive Pr
you want to subscribe to an online streaming service for live television. For what numbers of months is the total cost of channel champ less the the cost of tv
What animals did the Russians use for fur trade? Select 2 correct answer(s) A) Seal B) Bear C) Otter D) Beaver
If a car travels 270 meters in 30 seconds, then what is its average speed?
4(3x +5)>3(x+4) solve for equality
what is the expression for h(x) last one
Which three lengths CANNOT be the lengths of the sides of a triangle? 13 m, 13 m, 12 m 5 m, 10 m, 6 m 24 m, 16 m, 11 m 20 m, 6m, 9 m