matatch96pcdpf1
matatch96pcdpf1 matatch96pcdpf1
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

Frank has 26 apples it takes four minutes to eat 1 apple. How many minutes will it take him to eat all 26 apples, if it takes him 4 minutes to eat each one?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 24-07-2018

Hi!


All we have to do to solve this is simple multiplication.


4 minutes x 26 apples


26

x 4

-------

104


The answer is 104 minutes.


Hope this helps! :)

-Peredhel

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 25-07-2018

Hey!

It takes him 4 minutes to eat 1 apple. To eat 26 apples, multiply 26 by 4.

[tex] 26 \times 4 = 104 [/tex]

That means your answer is 104 minutes

[tex] \framebox{Answer = 104 minutes} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Please help me on this
What organic compound makes hair and fingernails?
I'm stuck please help me I don't understand this much! Help needed
what is a supplementary angle?
Why is a change from ACG to ACT a big problem?
Frank stands 450 feet from the base of the Statue of Liberty. If the Statue of Liberty is 306 feet tall, what is the angle of depression from the top of the sta
20 POINTS Compost costs $10 per cubic yard and topsoil costs $2 per cubic yard. Maria needs more than 10 cubic feet of topsoil. She can spend no more than $50.
George graphed a circle with a radius of 8 and a center at (-5,5). What is the equation of the circle?
a scientist counts 25 bacteria present in a culture and finds that the number of bacteria triples each hour. the function y=25*3^x models the number of bacteria
Theorists' focus of how the meaning of old age shifts based on the changing conditions of