veve96 veve96
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for 96. find the cost of 7 bananas

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 24-07-2018

This is a proportion problem. Set up your equation:

8/96 = 7/x

Now cross multiply

96 x 7 = 672

672/8 = 84


Answer is $84

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 24-07-2018

Hey!


For this type of question, you can make a proportion. Here is the proportion:


[tex] \frac{8}{96} = \frac{7}{x} [/tex]


Cross multiply:


[tex] 96 \times 7 = 672 [/tex]


Now divide by 8


[tex] 672 \div 8 = 84 [/tex]


That means 7 bananas cost $84


[tex] \framebox{Answer = \$ 84} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Procedural and Functional Texts Project: Complex Processes Part one: Read a how-to article that describes a complex process, then answer questions about it. Par
Which of these is a leisure activity? Bubble kit Pizza delivery Resort stay Star Wars toy
The tax rate is 6.8% what is the tax on $9.95
According to Harold Laski, the seat of the sovereign in the state can be located in ?
A horticulturalist wants to produce geraniums with specific characteristics. She knows that the trait of red flowers is governed by the allele R(RR and Rr) and
Which type of drug is heroin an example of? depressant inhalant narcotic hallucinogen
what mass of sulfur trioxide is formed from 96 g of sulfur dioxide?
If x−y=9 is a true equation, what would be the value of 5+x−y?Help please
What is the distance of Line S T? 7 km StartFraction 128 Over 11 EndFraction km 22 km 49.5 km
If I take a lot of Tylenol pills will I die?