koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

In the jacksonian party system, congressional caucuses were replaced by _______________ for nominating presidential candidates. interest groups machine bosses p
30PTS!! PLZZ HELP!! How did inventions of the Industrial Revolution affect the need for more factory labor?
________ are molecules that form the core structure of cell membranes and micelles.
Lincoln Steffens and Jane Addams are best known for ? A. promoting the interests of organized labor B. leading political c. movements on behalf of the Populis
Research methods that emphasize measurement, numbers, and statistics are referred to as ________.
What were Enlightenment philosophies and theories based upon? A. Logical reasoning B. Greek philosophy C. Christian ideas D. Human experiences
What is the type of sweet wine made in tuscany using dried grapes and extensive aging?
If 64 grams of o2 gas occupy a volume of 56 liters at a temperature or 25°c, what is the pressure of the gas, in atmospheres (atm)?
solve the system. I need help solving these problems. but I have to show my work
Maurice puts $25 in his savings account every month. Use a calculator to find how much money he will save in a year. $250