madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

What documents have to be kept in the broker's office for 5 years?a) Client communications b) Financial statements c) Office supplies d) Employee schedules
What type of learners acquire knowledge most effectively through a hands-on approach?1. Auditory learners2. Kinesthetic learners3. Synthesis learners4. Visual l
Using the given data, modify the Pigskin spreadsheet model so that except for month 6, demand does not have to be met on time. The only requirement is that all
Estimate the MLCAPE value at 22Z in Vivian.
nonverbal communication cannot be used to influence others and regulate conversational flow.
A large grain silo is constructed in the shape of a circular cylinder with a hemisphere attached to the top. The diameter of the silo is 30 feet, but the height
Vietnam War (Influence on the Constitution) a) Led to the direct election of Senators b) Resulted in the 26th Amendment, lowering the voting age to 18 c) Caused
How can characters develop throughout a story (plot)?
Write the balanced chemical equations involved in the preparation of KMnO₄ from pyrolusite ore (MnO₂).
Write the coordinates of the vertices after a reflection over the line y=x. b=(-5,0) c=(-5,8) d=(-4,8) e=(-4,0)