ahluwaliariddh
ahluwaliariddh ahluwaliariddh
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

what is a better price 16 pencils for $2.78 or 26 pencils for $3.99

Respuesta :

nettt24 nettt24
  • 24-08-2018
16 pencils for $2.78
Answer Link
lilboi999
lilboi999 lilboi999
  • 24-08-2018

26 pencils for 3.99,because 2.78 / 16 = 0.17,while 3.99 / 26 = 0.15. The reason the smaller answer is correct is because they represent the cost for each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

In the table below, list a few ideas about the possible benefits of fewer restrictions to immigration. Then, list the possible challenges that might arise with
What is the answer to this question
Evaluate 4.7j – 6.8k when j = 5 and k = 3
Quiet curve todos los gastos de educacion en Cuba?
At Monday’s basketball practice, John made 72% of the 50 free throws he shot. On Tuesday, he made 6 out of 10 free throws. On Wednesday, he shot 30 free throws.
A coin is tossed twice. what is the probability of getting two consecutive tails
How can you tell a dogwwood tree?
Sandy has four boxes filled with pink ribbons and yellow ribbons. The table shows the number of pink and yellow ribbons in each box. Box Number Pink Ribbons Ye
Number 4 plz. I don’t know what it means by groups.
Ramon earns $1,735 each month and pays $53.10 for electricity.To the nearest tenth of a percent,what percent of Ramon’s earning are spent on electricity each mo