birb4869 birb4869
  • 25-08-2018
  • Mathematics
contestada

If 8 apples cost $5.84, what will be the cost of 18 apples (assuming an equal rate)? use a proportion to solve this problem and round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 25-08-2018

8 apples ------- $ 5.84

18 apples ------- x


x= (18*5.54)/8 = 12.47

Answer is $ 12.47.

Answer Link

Otras preguntas

frame two questions that can be answered by historical study and research ​
Sebastian is going to choose the color, pattern, font, and image for the design of a sweatshirt for his dance team. There are 10 colors, 4 patterns, 12 fonts, a
Why is often hard to tell who is responsible for a bureaucratic decision?
I’m mixing up a poison to destroy the slime. It’s called?
Help me please :((((
did I do this right?
Please help solve the problems and show how you solved them 26-4s=9s -3r+10=15r-8 -9(t-2)=4(t-15)
There are 36 donuts in the breakroom of an office. 24 of the donuts have sprinkles 13 of the donuts have walnuts The remaining donuts a filled with fruit. How m
What values of cand d would make the following expression represent a real number? i(2 +31)(c + di) Oc=2, d=3 O C=-2, d=3 o c=3, d=-2 Oc=-3, d=-2
Give to examples of anti-immigration measures in the us