Eguillen12 Eguillen12
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

can someone help me with this question please

can someone help me with this question please class=

Respuesta :

cmoreno511 cmoreno511
  • 24-09-2018

Cost / ounce


18/12= 1.50 each ounce .

X=be unknown ounces


So now


1.50x=27


X= 27/1.50


X=18 ounces is for $27 dollars



To check


12ounces (1.50)= $18

18ounces (1.50)=$27


It checks.




Answer Link

Otras preguntas

3/8 of a pound of fruit for $15 make it a unit price
Find a rational and an irrational number between 6 and 6.1
I need answer ASAP please help
4(P-2)÷3 Solve the expression above when P=7 and R=3
Jenny had $186, but she is spending $28 per month.
Which is the best estimate of 15.93 - 0.19? (A) 0.8 B 8 C 80 D 800
A period of years grouped together by similar characteristics is an
Simplify the following expression. 74.6 × 0.89 A. 59.2 B. 66.394 C. 5,909.066 D. 59.68
Put the steps of carbon cycle in order
Print either "Fruit" or "Drink" (followed by a newline) depending on the value of userItem. For example, if userItem is GR_APPLES, output should be: Fruit