itchypal02 itchypal02
  • 25-09-2018
  • Chemistry
contestada

a powder drink sells for 299 per can each can makes 8 liters of drink what will be the cost of making 35 L of drink

Respuesta :

hucipa hucipa
  • 25-09-2018

8×4=32 liters and $299×4 is $1196. If you divide $299 by 4 you get 74.75. And 8÷4=2. So if you add $1196 with $74.75 you get 1270.75 and 35 liters.

Answer Link

Otras preguntas

What are ways you can demonstrate self-care?
when is a president elected?​
A solution contains 35 mL of 1.50M CuSO​ . What is the molarity when the new 4​ volume is 100mL
I dont know this answer
What is central of idea of poem our generation
A bacterial culture starts with 800 bacteria and grows at a rate proportional to its size. After 6 hours there will be 4800 bacteria. -Express the population, P
What is sportsmanship? Who are your role models and why?
I. A construction worker drops a nail from a building and observes it strike a water puddle after approximately 2 seconds. Estimate the height from which the na
If you read Lord of the flies can anyone help me with this
The figure is formed from rectangles. Find the total area.