nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Consider two cars manufactured by Chevrolet in 2014. During 2014, Chevrolet sells one of the two cars to Emily for $20,000. Later in the same year, Emily sells
5. A guest survey showed that 325 peopleordered food while in the park. Ninety-TWOpercent were satisfied with their food orderHow many people were dissatisfied
The following information is provided by Easy Street, Inc WIP Inventory, January 1 Units started Units completed and transferred out WIP Inventory, December 31
Is 118,875 divisible by 3?
A cover letter accompanies
This is the second stage of cellular respiration and takes place in the mitochondrial matrix. During this stage the decomposition of pyruvate to carbon dioxide
tina weighted much less at birth than expected for the length of time since her conception. what kind of baby was tina
During Andrew Jackson presidency, the democratic party supported policies that. A) expanded government spending to Americans challenges. B) gave wealthy propert
From 20 miles to 11 miles is percent decrease, round to the nearest percent.
The number of kilograms of water in a human body varies directly as the mass of the body. A 93 kg person contains 62 kg of water. how many kg of water in a 78 k