jay3949 jay3949
  • 26-09-2018
  • Mathematics
contestada

A 2 pound bottle of barbeque sauce cost $22.08.what is the price per ounce ?

A 2 pound bottle of barbeque sauce cost 2208what is the price per ounce class=

Respuesta :

hyappen
hyappen hyappen
  • 26-09-2018

The answer is $0.69. This is because there are 32 ounces in the bottle, and $22.08/32=0.69, or $0.69.

Answer Link

Otras preguntas

IN THE 1900 HOW WERE THE US SENATE CHOSEN
Why does chlorophyll break down in autumn?
Please help me answer this question
what are the natural resources in south America?
in many cells, the structure that controls the cell's activities is the
Annie rappels down a cliff in 3 jumps of 6.5 feet each.  Use a positive or negative number to express the change in her altitude.
Factor completely 2x^3 + 22x^2 + 36x
A number is such that its ten digit is twice its unit digit. Prove that the number itself must be seven times the sum of its digit
Which statement is true?  A.|–8|< |8|  B.|–2| > 1  C.|–7| = –7  D.|12| > |–15|
change 2.36 to a mixed number and reduced to lowest terms