cynthiaalv335
cynthiaalv335 cynthiaalv335
  • 26-09-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 on school lunch. At this rate, find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Respuesta :

nicole1010101
nicole1010101 nicole1010101
  • 26-09-2018
I think that 10 students will spend $30 on school lunch
Answer Link
kirankara49
kirankara49 kirankara49
  • 10-02-2020

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

if four students spent $12

then 10 students will spend how much..?

4=12

10=x ( u choose any letter for finding the

unknown quantity )

u cross multiplication, u get

4x=10*12

4/4x =120/4

then x = 30 .

so 10 students would spend $30.

hope it helped..

Answer Link

Otras preguntas

How do I write the equations of lines through the given point parallel to the given line and perpendicular to the given line?
13 liters is approximately __ gallons
Convert 15 years to seconds
can u help me for 10 points!!!
How was the African slave trade adapted to European needs?
why is planning activities important
what is 2x3xnxn=54 what is n?
line J passes through points (-6,1) and (-3,6) . Line m is parallel to line j and passes through point (15,-1).what is the equation of line m ?
What kind of literary technique is used in this quote? "Those days are ill-defined in my memory, running together and combining like a fresh watercolor painting
In the short story "the lottery", from what object is the lottery drawn