jayjayshimmer
jayjayshimmer jayjayshimmer
  • 24-03-2016
  • Mathematics
contestada

Ricky bought 8.5 oz of peanut butter for $2.72, Colin bought 12.75 oz for $4.21, and Shirley bought 15.8 oz for $5.53. Who got the best deal?

Respuesta :

kelpel197
kelpel197 kelpel197
  • 24-03-2016
Do 2.72/8.5, it gives you .32 so that Is .32 cents per ounce. Now do 4.21/12.75 that gives you .33 cents per ounce. Now do 5.53/15.8 that gives you .35 cents per ounce, so in conclusion Ricky got the best deal.
Answer Link

Otras preguntas

I really need help!If two noncollinear segments on a coordinate plane have a slope of 3, what can you conclude?
A. Modified TRUE or FALSE: Write TRUE if the statement is correct. Otherwise, change the underlined word/phrase to correct the statement. ​
Select the correct answer from each drop-down menu. Choose the word and phrase that correctly complete the ideas in the sentence. The author's use of - ? affec
What is the image point of (1,4) (1,4) after a translation left 5 units and down 5 units?
a ten gallon hat is half full. Three gallons of water were added to the hat. How full is the hat now
What was one result of the War of 1812? A.It united the 13 states. B.It imprisoned the 13 states. C.It freed the 13 states. D.It divided the 13 states.
What is important about one's character? Why does it matter?
1. Before starting, make a prediction: If substances B and C are both in the gas phase and are at the same energy level, which of the two substances will need t
What did Langston Hughes Contribute to The Harlem Renaissance?
give me the right answer please i will give u half of my points i have 320 pleaseee im in a test rn