gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If nuts coat $9.20 per pound how much would 2 1/4 pounds cost

Respuesta :

homebeebti homebeebti
  • 21-10-2018

9.20 divides by 4 is 2.3 per quarter pound


There are 9 quarters in 2 1/4


So 9 times 2.3 is 20.7

Answer Link
katherinrose3
katherinrose3 katherinrose3
  • 21-10-2018
Twenty dollars and seventy cents
Answer Link

Otras preguntas

Who was the underground railroad conductor known as black moses?
Select the correct words to complete the statements about two different information sources for consumers. A fast food chain that wants to inform consumers abou
Match the term with its definition. Plot A) the angle or perspective from which the story is told Point of view B) the action that follows the climax Expos
How did Native Americans resist European colonization?
Explain the theme in a brief paragraph about the book, The Outsiders.
How do rusesabagina's words convey his feelings about the division between Hutus and Tutsis?
Nearly every economy is a ___ Economy. A. Traditional B. Mixed C. Market D .Command
What did most of the powerful African kingdoms have in common?
1/7 divided by x equals 14
what is an expression for twice a number,increased by 5