dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

Find the sum and express it in simplest form. (-5y^3 - 7y) + (7y^3 + 8y +9)
Which character in Achebe’s Things Fall Apart best illustrates the excessive zeal of the new Igbo converts to Christianity? Chielo Enoch Nwoye Obierika
Darwin observed that the finches on two different islands in the Galapagos belonged to the same family, but showed a lot of variations in their beak size and sh
What is the main idea of the text underlined in the passage on the right? All people have a right to support fascism. All people have a right to create their
how did the signing of the mega carta influence the american revolution
Which ordered pair is the solution to the system of equations below using the elimination method
Congressional Reconstruction is sometimes referred to as
Soar incorporated is considering eliminating its mountain bike division, which reported an operating loss for the recent year of $3,800. the division sales for
What characterized ancient egyptian mythology?
NAFTA can be defined as what?