TunaBoi
TunaBoi TunaBoi
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the market 5 light bulbs cost 9 dollars how mush does 7 light bulbs cost?

Respuesta :

emmafedorcek emmafedorcek
  • 22-10-2018

So first off we need to figure out how much each light bulb cost. So 5 divided by 9= 1.8. so each light bulb cost $1.80.  To figure out how many 7 light bulbs cost multiply 7 by 1.8 which equals 12.6. So 7 light bulbs cost $12.60

Answer Link

Otras preguntas

The circumference of a circle is 6.28. What is the area of the circle?
Discuss the issues that led to the Indian Removal Act.
Which disease might be prevented by not sharing a water bottle? a.Flu b.Gum disease c.Athlete's foot d.Staph infection
Does anyone know the answer to this question
Need help please!!!!
Middle school English help please
A square has side lengths that measures 8 inches A rectangle has a length of 10 inches and a width of 5 inches how many more square inches are in the area
Is the answer A ? Am I correct
If you throw a 6 with your first throw of a die, is there more or less chance of throwing another 6 on your second throw?
Which word has a similar connotation to the word “swallow” in this excerpt?