SaintJulian9628 SaintJulian9628
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the school lunch?

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

The alkali metals all have what number of valence electrons? A. 4 B. 2 C. 3 D. 1
can you use a 100-ml graduated cylinder to measure the approximately 200-ml water portions?
What happens when you add water(H2O)to hydrochloric acid(HCL)
Rosetta drove her car 160 miles in 2 hours. Which of the following correctly expresses her rate as a ratio?
A blank contains all the information necessary to build a unique human being
Find the volume and surface area of this prism.
Part A : Which of the following best identifies a central idea of this text ? A. Women should be virtuous polite diligent and modest in avoid associating with o
Who walked the faster rate? Exaplain your reasoning Alden walked 2 miles in 3/4 hour Kira walked 1 3/4 miles in 30 minutes
Dose anyone know the answer ??? I’m stumped ;-;
A slide 3.8 m long makes an agile of 25° with the ground. How high is the top of the slide above the ground? A. 1.61 m B. 1.77 m C. 3.44 m D. 1.66 m