everardomaya5794 everardomaya5794
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Containers of yogurt are on sale at 12 for $8.00. Use a ratio table to find the cost of 18containers of yogurt.

Respuesta :

exoticbunnylover123
exoticbunnylover123 exoticbunnylover123
  • 29-10-2018

3:2

6:4

12:8

24:16


18/3 = 6

18:6

18 containers would be 6 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What was unusal about the way the landlady responded to the doorbell? Question 2 options: There was no wait time. She answered before he rang. She took forever
[tex]f(x) = (x + 3) ^{2} - 5[/tex]
HELP ASAP! A plumber charges $110 per hour. If h represents the number of hours that he works, which domain values are relevant on a graph that shows his earnin
What is one characteristic of the groundwater that forms caves? A. It is very hot. B. It is very cold. C. It is slightly acidic. D. It is slightly basic.
LaTanya buys 5 yards of blue fabric and 8 yards of green fabric. the blue fabric costs $2 more per yard than the green fabric. she pays a total of $62. What wou
I need help badly! 15 points. I’ll give brainlyist
Write an absolute value equation that has the solutions x=8 and x=18. please help
What is the inverse of 50x10=500
Physical health can have no effect on a person’s overall health? True or false
Why do monarchs claim they have the right to rule?