Bettie55 Bettie55
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

8 pencils cost 3.44 What is the unit of one pencil?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2018

Hey there!

All we have to do is divide the price ($3.44) by how many pencils there are (8)

$3.44 ÷ 8 = $0.43

So, each pencil costs $0.43


Hope this helps you!

Always remember you are a Work Of Art!

-Nicole :) <3

Answer Link

Otras preguntas

What does the prefix in- mean
the graph of two linear equations, y = - 3x - 4 and y = 2x + 1, is shown below.
Your hypothesis is that "Quarterly maintenance of plant machinery will reduce the number of product defects except when worker rotations are affected by vacatio
Solve for m∠.? Please Help!
The issue of nullification is actually an issue involving the Constitutional principle of
how do I solve this problem with factoring and distributive property 4p+11p
List all the 4-digit even numbers that can be created by rearranging these number tiles. 3 4 7 2
please help me 6x^6(-6x^2+5x+4)
Help me plsssssssss help
Contesto las preguntas y realizó las actividades. ¿para que utilizamos el lenguaje verbal?​